Çalışma Saatlerimiz: 08:30 - 18:30 arası 0 258 265 94 11

Bayilik Alırken Dikkat Edin

Bayilik Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar, Nelerdir?

Bayilik alırken dikkat etmeniz belli başlık noktaları sizler için açıkladık.

1-Yapacağınız işin mevcut pazarı nasıl?
Bir işe yatırım yapmadan önce; yapacağınız işin veya satacağınız ürünlerin pazarının ne kadar ve pazarlama olanağının nasıl olduğuna bakmanız, sizin doğru yatırım yapmanızı ve var olan mevcut pazarda etkin olarak kazanmanızı sağlar.

2- Bayilik alırken çalışacağınız firmanın bayilik bedeli adı altında bir talebi var mı?
Bayilik veren firmaların; bayilik bedeli, isim hakkı adı altında büyük yatırım maliyetleri alması bayisinden para kazanmayı hedefleyen oluşumlardır. Bu nedenle bayilik bedeli, isim hakkı alan firmalar bayisi ile büyümeyi hedeflemek yerine bayilerini bir kazanç olarak düşünmüşlerdir.
Bayilik bedeli veya isim hakkı gibi yüksek oranlarda maddi bir talebi olmayan firmalar ise Türkiye’de AR-GE çalışmaları sonucu tespit edilmiş geniş bir pazarda bayisi ile beraber kazanmayı ve büyümeyi hedeflemişlerdir. Bu tür firmalar yatırım maliyetlerini en düşük seviyede tutup mevcut yatırımcının sermayesinin kendisinde kalmasını sağlayarak yatırım yaptığı işte başarıya ulaşmasını ve daha fazla kazanmasını destekler.

3- Bayilik veren firmanın bayi koruma programı var mı?
Bayiliğini alacağınız firmanın bayi koruma programı uygulaması size daha iyi bir kazanç elde etmenin yollarını açar. Bir ilde tek ana bayi oluşumu bulunduğunuz ildeki mevcut pazarın bölünmesini engelleyerek sizi bu pazarda tek söz sahibi yapar ve sizin daha iyi bir kazanç elde etmenizin önünü açmış olur.
Bayi koruma programı uygulamayan firmalar bayisinin kazanmasını değil kendisinin kazanmasını hedeflemişlerdir. Bu nedenle bir ilde birden fazla bayilikler oluşturarak var olan pazarı bölmüş ve bayisinin müşterisini azaltarak bu pazardaki paydasını küçültmüştür. Aynı zamanda il içersinde iç rekabet oluşturarak bayisinin büyümesinin önüne geçmiş olur.

4- Fiyat koruma uygulaması var mı?
Bir firmanın Türkiye genelinde tek fiyat uygulaması bayiler arasındaki gereksiz rekabeti önleyerek kar marjınızı korur. Çünkü bulunduğunuz bölgedeki müşterilerin burada kalmasını sağlayarak müşteri portföyünüzün küçülmesini engeller.
Bayilerine bu oluşumu sağlamayan firmalar; bayileri arasındaki rekabeti dikkate alarak ürünler üzerinde fiyat değişim politikası uygularlar. Bu durum da bayiler arasındaki çatışmayı artırırken kurumsal kimliğe zarar vermiş olur.

5- Firma satış kotası uyguluyor mu?
Çalışacağınız firmanın satış kotası uygulaması size birçok şey kazandırır. Türkiye’nin konjonktüründe illerin özelliği, nüfusu, kalkınması, sanayileşmesi eşit değildir. Bu nedenlerden dolayı kimi bayiler satış kotasını tamamlarken kimi bayiler de satış kotasının oldukça altında kalmaktadır. Bu durumda bayinin zor durumda kalmasına ve kar-zarar tablosunda yerini bulmasına sebep olur. Bayinin kazancının zarara dönüşmesine yol açar.
Satış kotası uygulamayan firmalar bayileri için daha rahat bir çalışma süreci yaratarak etkin bir kazanç elde etmesini sağlamış olacaktır.

 

6- Teminat mektubu talebi var mı?
Firmanın teminat mektubu talep etmesi ödemeler açısından kendini güvence altına alması demektir. Günümüzde teminat mektubu almanın zorlaşması ve alabilecek kişilerin çok az sayıda kişi veya firma olduğunu düşünürsek; az sermayesi olan yatırımcıların kazanarak büyümesinin önünde engel teşkil eder.
Bayileri ile büyümeyi ve birlikte kazanmayı hedefleyen firmalar az sermaye ile girişimci kişilerin önünü açarak pazarda etkin bir şekilde yer almasını ve kazanmasını sağlamış olur.

7- Sunduğu pazarlama ağı programı var mı?
Firmanın size bulunduğunuz bölgede mevcut bir pazarlama ağı sunması, sizin sisteme hızlı bir şekilde entegre olmanızı, planlanan hedefe daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamış olur. Yatırım maliyetinizi kısa sürede kazanmanızı ve hatta daha fazlasını kazanmanın yollarını açarak size sürdürülebilir bir sistem sunar.

8- Müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor mu?
Firmanın Müşteri memnuniyetini ön planda tutması sizin pazarda daha etkin bir rol almanızı sağlar. Aynı zamanda firmanın ürünlerinden ve sunduğu hizmetten memnun olan müşterilerle pazarınızın daha hızlı büyümesini sağlamış ve kazanmış olursunuz.

9- Firma birebir ürün değişim garantisi sağlıyor mu?
Ürünlerin garanti süresi kapsamında, ürünlerin arızalanması halinde yenileri ile değişim imkanı sağlayarak müşteri memnuniyetini ön planda tutar. Kalite güvencesi ile kurumsal bir marka sunarak sizin bulunduğunuz pazarda daha iyi kazançlar elde etmenizi sağlar.

10- Kurumsallığı ön planda tutarak markaya önem veriyor mu?
Firmanın kurumsallık ve markayı ön planda tutması, müşteri açısından güven oluşturmaktadır. Firmanın güvenilirliği bayileri için sağlam bir alt yapı oluşturarak daha uzun vadede söz sahibi olduğu pazarda etkin bir çalışma sürdürebilmesi garanti altına almış olur.

Top